Käes on ökomärgise nädal: looduskaitse ei ole meist kaugel, see on igaühe valikutes

Autor:

Linda Pall
Käes on ökomärgise nädal: looduskaitse ei ole meist kaugel, see on igaühe valikutes
Gerd Altmann. Pixabay

Järjest enam kogub hoogu tark ja teadlik tarbimine ning soov olla kindel, et tooted, mida kasutamine, on meie tervisele ja keskkonnale ohutud. Käesoleval nädalal on Eestis vältamas Euroopa Liidu ökomärgise nädal, millega kutsume kõiki üles tarbima targalt ja turvaliselt.

 

Kas tead, kuidas kõik see, mida tarbime, mõjutab meid ümbritsevat keskkonda ja tervist? Milline paber või värv on tegelikult keskkonnasõbralikum?

 

Ökomärgis on tähis, mis kinnitab toote või teenuse keskkonnasõbralikkust. Märgis arvestab kogu elutsükliga (toorained, tootmine, pakend, transport jne) ning näitab, et see on keskkonnasäästlikum teistest sama grupi toodetest ning neis on vähendatud ohtlike ainete kontsentratsiooni. Kriteeriumite väljatöötamine ja arendamine on pidev töö, mida Euroopa Komisjon viib läbi koos liikmesriikide (sh Keskkonnaagentuuriga) ja erinevate huvigruppidega.

 

Eestis väljastab Euroopa Liidu ökomärgise sertifikaate Keskkonnaagentuur, kes hindab, kas toode või teenus vastab oma tootegrupi Euroopa Komisjoni otsusega vastu võetud rangetele kriteeriumitele. Samuti nõustab Keskkonnaagentuur ettevõtteid märgiste saamisel.

 

Eestis on ökomärgis seitsmel ettevõttel ja kokku 981 tootel. Nende seas on näiteks värvid, trükipaber, puhastustooted, kosmeetika jne. Taotluste arv on ökomärgise saamiseks iga aastaga suurenenud ja ettevõtete huvi kasvanud. Selle aasta üheksa kuuga on Keskkonnaagentuur väljastanud ökomärgise enam kui 70 tootele.

 

Keskkonnaagentuuri direktori Taimar Ala sõnul on kasvanud taotluste arvult selgelt näha, et kogu maailma trendid suunavad meid keskkonnasõbralikema lahenduste poole. „Maailmas hakatakse üha enam teadvustama oma tarbimisharjumuste laastavat mõju meie planeedile. Sellega on kasvanud nõudlus vastutustundlike toodete järele,“ kinnitab Ala.

 

Olla teadlik tarbija ei ole Keskkonnaagentuuri juhi hinnangul tänapäeva maailmas kuigi lihtne, sest erinevad kaubamärgid konkureerivad meie tähelepanu nimel. Seega on sageli raske teha teadlikku otsust, mis on meile keskkonnasõbralikum ja ohutum.

 

EL ökomärgis lihtsustab keskkonnateadlikke valikuid ja tähistab, et vähendatud on negatiivset keskkonnamõju. „Euroopa Liidu ökomärgis on üks oluline vahend, kuidas suunata teadlikkust, tootmist ja tarbimist. Looduskaitse ei ole vaid kaitsealadel ja ei toimu kuskil kaugel. See saab alguse igaühe igapäevastest otsustest ja valides endale ning keskkonnale paremaid lahendusi, olemegi looduskaitse osa,“ leiab Ala.

 

Euroopa Liidu ökomärgis on usaldusväärne nii tootjate kui ka tarbijate jaoks. See on justkui keskkonnasõbralikkuse sümbol, mida võib kasutada tootel ja reklaammaterjalides, alati koos pädeva asutuse väljastatud registreerimisnumbriga.

 

Kui Sinu ettevõttel on toode, mis on keskkonnasõbralik ja tehtud keskkonnasõbralikult, küsi Keskkonnaagentuurist julgelt nõu. Keskkonnaagentuuris on selleks spetsialistid, kes on valmis protsessis kaasa aitama, nõustama ja toetama.

 

Uuri lisa Keskkonnaagentuuri lehelt.

 

Kindlasti kuulake ka see nädal Raadio Elmari hommikuprogrammi ning osalege mängus ja jälgige Keskkonnaagentuuri sotsiaalmeediat, kus on võimalik võita ökomärgisega tooteid. Ökomärgise nädalal valmis ka Facebooki leht “Euroopa Liidu ökomärgis Eestis”.

 

Igal aastal oktoobri teisel neljapäeval tähistatakse üle kogu maailma ülemaailmset ökomärgise päeva. Sel aastal on see päev 14. oktoober.

 

Euroopa Liidu ökomärgis on loodud pea 30 aastat tagasi ning on üle Euroopa tuntud, kui silmapaistvate keskkonnasäästlike omadustega toodete ja teenuste märgis.

 

 

___________________________

Uudise autor: Keskkonnaagentuur

VAATA ORIGINAALUUDIST SIIT!