Mis toimub Võhandu maratoni eel jõe veetasemega?

Autor:

Kaari Uibomägi
kanuu
SUSANNE PÄLMER

Eeloleval laupäeval, 12. juunil stardivad väga paljud paatkonnad taas Võhandu maratonil. Veetase ja vooluhulk Kirumpää hüdromeetriajaamas erinevad tavapärasest märkimisväärselt. Mai paduvihmad kergitasid veetaset ja paisutasid vooluhulka ning laupäeval lubab kiiret sõitu.

 

Eilse, 8. juuni seisuga oli Võhandu jõe ööpäeva keskmine veetase Kirumpää jaamas 111 cm, mis on varasemate aastate sama ajaga võrreldes suhteliselt kõrge. Veetase alaneb hetkel 2-3 cm ööpäevas, maratoni päevaks prognoositav veetase Kirumpääl jääb arvatavasti umbes 100 cm kanti ja maratonil osalejad võivad Paidra-Reo lõiku loodetavasti ilma suuremalt kividel kolistamiseta nautida.

 

Taimestiku paisutav mõju

 

Vooluhulk väheneb samuti tasapisi ja kui lubatud hoovihmad vett juurde ei too, siis prognoositav vooluhulk 12. juuniks on Kirumpääl umbes 6,5-6,7 m3/s, mida on sellegipoolest enam kui oleks olnud aprillis toimunud maratonil.

 

Graafikul on näha, et mai lõpu poole pöörab kõigil eelnevatel aastatel veetase langusest tõusule. Sel nähtusel on põhjus – jões üha enam vohama hakkaval taimestikul on veetasemele paisutav mõju. Kuna paduvihmad kergitasid selle aasta mai lõpuks veetaseme erakordselt kõrgele, pole taimestiku paisutavat mõju veel otseselt tunda.

 

voha

 

Kes eelmisel aastal septembris Võhandul osales, mäletab ehk seda, kui aeglane oli taimestikku täis vesi. Vooluhulk oli praegusega võrreldes enam kui kümme korda väiksem. Taimestiku paisutavast mõjust kirjutasime tookord enne maratoni veidi pikemalt SIIN.

 

Vesi suviselt soe

 

Teisipäeva, 8. juuni õhtu seisuga mõõdeti Kirumpää jaamas veetemperatuuriks 21,8 kraadi ja Roosisaare jaamas Tamula järvel 20,5 kraadi. Soojade suveilmade jätkudes tõuseb ka veetemperatuur. Operatiivset veetasemeinfot jälgi SIIT.

 

Ilm tuleb maratonipäeval ilus. Keskkonnaagentuuri ilmateenistuse ilmaprognoosi vaata SIIT.

 

___________________________

Uudise autor:  Keskkonnaagentuur

VAATA ORIGINAALUUDIST SIIT!