KKK

? Milliseid vaatlusi saab äppi sisestada?

V: Loodusvaatluste (edaspidi LV) äppi on oodatud kõigi Eestis vabalt looduses esinevate liikide vaatlused.

 

? Kes kinnitab vaatluseid?

V: Vaatluseid vaatavad üle oma ala spetsialistid Keskkonnaagentuurist ja teistest asutustest. Küsimuste korral saadavad spetsialistid vaatluse tagasi täiendamiseks.

 

?Milleks on uuenenud LV äpis vajalik autentimine (Mobiil-ID või Smart-ID'ga kasutamine?

V: LV andmestik on seotud Eesti Looduse Infosüsteemi (EELIS) andmekoguga, mistõttu on oluline, et andmestik oleks turvatud. Samuti annab vaatleja identifitseerimine vaatluse õigsusele kaalu juurde – nii teame, et tegu pole naljaviluks tehtud vaatlusega ning samuti on võimalik vaatluse esitajaga vajadusel ühendust võtta. Muide, autentimist ei ole vaja iga kord korrata! Kui äpist mitte välja logida, siis ei ole järgmisel äpi avamisel autentimine vajalik.

 

?Kuidas minu esitatud vaatlusi kasutatakse?

V: Esitatud ning kinnitatud loodusvaatlusi kasutavad riigi looduskaitse korralduse eest vastutavad ametnikud, teadlased, ettevõtete keskkonnamõjuhindajad ja teised huvilised, kes saavad teha Keskkonnaagentuuri vastavasisulise päringu. Liikide vaatlusi kasutatakse muu hulgas ka liigi levikukaartide ning –atlaste koostamisel. Tulevikus on võimalik enda ja kõigi teiste kasutajate vaatluseid pärida ning kaardil vaadata Keskkonnaportaalis. Avalikus vaates ei kuvata vaatlejate nimesid ega ka kaitsealuste liikide täpseid asukohti.
Vaata ka äpi kasutustingimusi https://loodusveeb.ee/et/themes/loodusvaatluste-nutirakendus/kasutustingimused

 

?Miks äpp ei leia üles minu asukohta?

V: Veendu, et Sinu nutiseadmes on GPS sisse lülitatud, telefoni seadistustes on positsioneerimine äpile lubatud ning satelliidil on telefoniga ühendus – siseruumis või tihedate puude all ei pruugi telefon signaali kätte saada.

 

?Millist tarkvara on äpi kasutamiseks vaja?

V: Äpi toimimiseks peab olema telefoni operatsioonisüsteem vähemalt Android 8 või iOS 13.

 

?Kas vaatluseid saab sisestada ka ilma internetiühenduseta?

V: Jah! LV äpp võimaldab vaatlusi sisestada ka ilma internetiühenduseta. Vaatlused sünkroniseeritakse hiljem, kui internetiühendus on loodud. Sisse logimiseks ja registreerumiseks on andmeside vajalik.

 

? Kuidas esitada vaatlust kui ma ei ole liigi määrangus kindel?

V: Kui Sa ei ole päris kindel, mis liigiga tegu on, siis jäta liigi nime lahter tühjaks, kuid täida ära liigi rühm (imetajad, linnud vms) ning lisa vaatlusele mõni meediafail (foto, heli, video), mis aitaks vaatluse kinnitajal liiki määrata.

 

? Miks nõuab äpp ligipääsu telefoni kaamerale ja helisalvestile?

V: Selleks, et lisada vaatlusele fotosid või heliklippe, on vajalik lubada äpil oma telefoni kaamerale ning helisalvestile ligipääsu.

 

?Kas ma saan juba esitatud vaatlust muuta?

V: Oma esitatud vaatlusi saab muuta kui need on Kinnitamata staatuses või saadetud tagasi parandamisele. Kui tead juba ette, et soovid hiljem veel vaatlust täiendada, siis soovitame selle esialgu mustandina salvestada ja alles hiljem esitada.

Kinnitamisel või Kinnitatud staatuses vaatlusi enam ise muuta ei saa, sest need on läbinud kontrolli ja võib juhtuda, et vaatluse põhjal on loodud juba keskkonnaregistri vaatlus või on vaatluse andmeid muul moel kasutatud.
Kui soovid siiski Kinnitatud vaatlust muuta või kustutada võta ühendust kasutajatoega lva@envir.ee

 

? Kas saan oma kasutaja kustutada?

V: Kasutajatoele (lva@envir.ee) kirjutades on võimalik oma LV kasutaja kustutada. Küll aga jäävad alles EELIS-esse kõik Sinu esitatud vaatlused, sh lisatud meediafailid.
Vaata ka äpi kasutustingimusi
https://loodusveeb.ee/et/themes/loodusvaatluste-nutirakendus/kasutustingimused

 

?Miks ma ei saa vaatlust esitada?

V: Esmalt kontrolli, kas Sul on kõik kohustuslikud väljad täidetud vaatluse kokkuvõttes ja vajadusel lisa andmeid. Kui ka siis vaatlust jätkuvalt esitada ei saa, proovi äpist välja logimist või selle maha installimist ja uuesti peale installimist. Tähelepanu! Äpist välja logimisel kustuvad kõik Mustandi staatuses vaatlused ja Sinu salvestatud vaatlusgrupid.
Kui vaatluse esitamine jätkuvalt ei õnnestu, siis võta ühendust kasutajatoega lva@envir.ee ning kirjelda võimalikult detailselt probleemi, märgi ära oma seadme mudel ja operatsioonisüsteemi versioon.