Uudised

Kui aastaid pole Tartu ühel suuremal rohealal Toomemäel oravaid näha olnud, siis viimasel ajal on jalutajad neid taas aina tihedamini kohanud. Loodusvaatluse andmebaaside järgi märkavad inimesed üle Eesti oravaid üha sagedamini.

Viimase kahe aasta jooksul, kui inimesed on olnud rohkem kodus, on hakanud linnud puudel ja põõsastes laulma vaiksemalt, sest kui linnamüra on väiksem, ei pea linnud üksteisega suhtlemiseks enam nii kõva häält tegema.

Mesilaste elu tundub olevat linnas lihtsam kui maal, vähemalt selle poolest, et linnakivide vahel leiavad nad toitu tõenäoliselt kodule lähemalt kui põldude vahel.

Haljastuse mõtestatud hooldamine ja sealhulgas tark niitmine aitab kaasa kvaliteetse elukeskkonna kujunemisele, elurikkuse säilimisele ja kliimamuutustega kohanemisele linnas. Rohttaimedega tegelemine on üks võimalus neid eesmärke saavutada.

 

Paljudes omavalitsustes on muru kõrgus väga täpselt reguleeritud. Näiteks Harjumaal Sauel ei tohtinud muru eelmisel aastal kasvada kõrgemaks kui 10 sentimeetrit. Tartus võib naabri peale kaevata, kui rohi on kasvanud kõrgemaks kui 15 sentimeetrit, Pärnus aga on piiriks 20 sentimeetrit.

Eile istutati Vabaduse puiestikus linnasalu talgutel sinililli, ülaseid, pihlakaid toomingaid ja sõnajalgu.  Kureeritud Elurikkuse naiskonna ja bioloog Mart Meriste juhendamisel lõid talgutel kaasa linnaaednikud, urbanistid, linnavalitsuse liikmed ja mitme kesklinnas tegutseva organi

Pühapäeva varahommikust kuni lõunani toimunud linnade linnuvaatluspäeval märgati kõige rohkem liike Tallinnas, kus vaatlejad panid kirja 88 liiki linde.

 

oodusfestivaliga käsikäes toimuv fotokonkurss „Metsik linn“ tuleb taas. Tänavu seitsmendat korda toimuva festivali fookuses on koostöö looduses. Märka metsikut linna ja esita oma tööd konkursile 1. aprillist kuni 16. maini.

 

Sündmused

Tartu Loodusmaja korraldab ka sel aastal juba 18. korda traditsioonilise kogupereürituse LiLiLa ehk LinnaLinnuLaulupäevaku, mille käigus räägib reedel, 2. aprillil ornitoloog Margus Otsa, kuidas luua linnurikast aeda. 

 

Linnade linnuvaatluspäeval saab vaatlusi teha oma kodulinnas. Kirja tuleb panna kõik ajavahemikul kella 6.00–13.00 nähtud ja kuuldud linnuliigid. Sel aastal saab osaleda üksi, kahekesi või ainult oma perega. Avalikus ruumis liikudes tuleb kinni pidada 2+2 reeglist.