veestik logo
veestik.info

Tule ja aita hoida meie veekogusid!

Riik jõuab seirata ainult 3% järvedest ja 14% vooluveekogudest. Sina saad andmete korjamisel kaasa aidata veestik.info andmebaasi vabatahtlikuna uusi vaatlusi sisestades. Tänu sellele saame uut infot, mis aitab veekogusid kaitsta ja ennetada probleeme, nagu näiteks veeökosüsteemide ja joogivee halvenev seisund, kliimamuutuste suurenev mõju ning kahanev elurikkus.


Kuidas ma vaatlusi sisestan?

Esmalt registreeri end vaatlejaks, seejärel otsi kaardilt sobilik punkt ning sisesta andmed. Seal pead täitma lihtsalt vormi ja ning sisestama ainult sellist infot, mida oskad. Vaatluseid saab sisesta kohapeal nutiseadme abil või ka hiljem arvutist. Juba väike kirjeldus ja foto on väga tänuväärne panus!


Kas ma pean olema ekspert, et vaatlusi teha?

Ei, igaüks saab osaleda veeseires, sõltumata eelnevast kogemusest või teadmisest. Midagi keerulist selles ei ole.


Kui mul pole erivarustus, kas ma saan teha vaatlusi?

Jah, enamik vaatlustest on tehtav nutiseadme abil. Täiendavaks andmekogumiseks piisab näiteks ka lihtsast veetermomeetrist. Kui sul on võimalik kasutada midagi enamat (kasvõi laenate see endale koolist vms), siis kõik mõõdetud andmed on väga tänuväärne täiendav panus! Kui puudub tehnika mõõtmiste tegemiseks, siis lihtsalt jäta need lahtrid tühjaks.


Mis infot ma pean sisestama?

Sisesta nii palju kui oskad ja suudad! Kindlasti proovi oma seirepunkti kirjeldada nii täpselt kui võimlik ning tee ka pilte erinevatest suundadest ja kohtadest. On oluline, et piltide vaataja saaks aru mida sa nägid ja kus viibisid. Kui sul on kaasas mõni mõõteseade (kasvõi termomeeter), siis igasugused mõõteandmed on väga teretulnud. Mõõtmiste kohta lähemalt vaata veestiku seire manuaalist.


Mis minu sisestatud andmetest edasi saab?

Vaatlused muutuvad nähtavaks kõikidele - et ka teised saaksid teada milline üks või teine veekogu välja näeb ja millised olud seal on. Lisaks sellele saavad andmed nende kogunedes väärtuslikuks informatsiooniks teadlastele. Kui samast kohast teha pilti mitmel erineval ajahetkel, on see suurepäraseks materjaliks võimalike keskkonnamuutuste hindamisel. Kui lisaks sellele on detailselt kirjeldatud ka ümbrust või lisatud mõni mõõtmistulemus, on see omakorda väga oluline info veekogu seisundi mõistmiseks. Isegi väikesed panused aitavad kokku panna andmebaasi, mille abil on võimalik jälgida veekogude seisundit.

Ajaline kestus:

-

Otsekontakt:

Uurimust kirjeldavad märksõnad:

Eesmärk:

Tule aita seirata meie veekogusid!

Nõuded vabatahtlikule projektis osalemiseks:

Algab auhinnaline kampaania "Ära eira, parem seira!"

Osalemiseks:

  1. Mine veestik.info netileheküljele
  2. Tee üks pildiga vaatlus/seire
  3. Postita vaatluse link alla komentaaridesse

Ja nii lihtne oligi!

Osalejate vahel loositakse välja fotosessioon, muuseumi perepilet ja pisemad auhinnad.

PS! Loodetavasti jääb kellelegi seiramispisik külge!