Plakat
Loodusvaatluste maratoni plakat

Loodusvaatluste maraton on Loodusfestivali suursündmus, mille käigus osalejad teevad 24 tunni jooksul vaatlusi eelnevalt registreeritud aladel, pannes kirja võimalikult palju kohatud liike.
Loodusvaatluste maratoni eeskujuks on rahvusvaheline vaatlusformaat BioBlitz: kindlas paigas tuvastatakse kindlal ajavahemikul nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. BioBlitz kestab tavaliselt 24 tundi, et vaadelda elurikkuse avaldumise vorme kogu ööpäeva jooksul. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kust need on avalikult kättesaadavad (v.a. I kategooria liigid).

Vaatlusi võib teha igaüks. Vaatluste tegemiseks peab olema registreeritud vaatlusala. Vaatlusala võib olla avalik, kuhu on oodatud kõik huvilised, või privaatne. Vaatlusala võib registreerida nii asutus kui üksikisik.

Vaatlusalaks sobib mis tahes suurusega ala koduaias, pargis, niidul, metsas või rannikul. Kes ise ala registreerida ei soovi, saab vaatlusi minna tegema endale sobivaimale avalikule alale.
Vaatluste sisestamiseks on kaks võimalust: kasutada PlutoF GO nutirakendust või legulus.tools veebirakendust. Kõige lihtsam ja kiirem on vaatlusalal kasutada nutitelefonis olevat nutirakendust, mille abil saab kohapeal sisestada kõik vajalikud andmed leitud liigi kohta ning lisada täiendavalt foto või helisalvestuse.

Iga vaatlus on väärtuslik: nii tavalised kui haruldased liigid levivad, vähenevad või paljunevad ajas ning järjepideva jälgimise kaudu saavad teadlased tänu kogutud vaatlustele olulist infot. Iga huviline, kes aitab vaatlusi teha ning vaatlusi andmebaasi sisestada, panustab seeläbi teadusesse ja loodushoidu. Vaatluste tegemiseks ei pea tundma paljusid liike, sest kasutada võib määrajate abi ja vaatlusi saab teha koos juhendajatega.

Selleks, et ka kooliõpilastel oleks võimalus loodusvaatluste maratonist osa võtta, korraldame 1. mai – 7. juuni 2024 esimese loodusvaatluste minimaratoni koolidele. Iga osalev kool saab luua oma vaatlusala ja valida sobivaima aja seal vaatluste tegemiseks. Vaatlusala võib asuda kooli territooriumil või muus looduslikus paigas. Soovi korral saab kaasa teha esmalt minimaratonil ja seejärel 8.–9. juunil toimuval põhimaratonil.

Loodusvaatluste maratoni korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös erinevate loodusharidust edendavate asutuste ning vabatahtlikega.

Elurikkus.ee/lvm veebilehelt leiab rohkem tutvustavat infot, sh registreeritud alade nimekirja, olulised kuupäevad ning liigimäärajate soovitusi.

NB! Osalemiseks ei ole vajalik registreerumine Loodusveebi lehel!

Ajaline kestus:

08.-09.06.2024

Otsekontakt:

Uurimust kirjeldavad märksõnad:

Vabatahtlike roll:

Vaatlused

Eesmärk:

Loodusvaatluste maraton on Loodusfestivali suursündmus, mille käigus osalejad teevad 24 tunni jooksul vaatlusi eelnevalt registreeritud aladel, pannes kirja võimalikult palju kohatud liike.