Saarma väljaheited kivil
Uudo Timm

Sügisel seirame saarmaid ???

Igal aastal toimub sügiseti saarma riiklik seire väljavalitud kohtades ning oktoobris-novembris ootame ka teid neid kohti kontrollima. Saarma leviku seiramine käib tegevusjälgede järgi. ??Tegevusjälgedeks on ekskremendid, väikesed kraabitud hunnikud, mille otsas on ekskremendid, ning mudastel ja liivastel kallastel olevad käpajäljed.

 

https://www.discoverwildlife.com/how-to/identify-wildlife/how-to-identify-freshwater-wildlife/
https://www.discoverwildlife.com/how-to/identify-wildlife/how-to-identify-freshwater-wildlife/

Tavaliselt asetsevad saarma väljaheited vees paiknevatel kividel, langenud tüvedel ja sildade all olevatel rinnatistel. Saarma väljaheitel on omapärane lõhn ja selle seest võib leida kalasoomuseid ja konna- ning kalaluid.

VALI VAATLEMISEKS RIIKLIK SEIREKOHT VÕI VABALT VALITUD SOBIV SILLAALUNE VÕI TRUUP

Sellel aastal on meil seires 20 kohta üle Eesti (KAART). Igas kohas on kaardile märgitud 3 punkti nt seirekohas FL28 on kolm punkti PP463, TP464 ja TP465. Punane punkt kaardil on nn põhipunkt (PP), mida peab kindlasti külastama. Kui põhipunktis on märgid saarma esinemisest olemas, siis teisi punkte kontrollida ei ole vaja. Kui PP-st saarma tegevusjälgi ei leita, peab külastama ka sama seirekoha teisi punkte (TP). Tegevusjälgi peab igas punktis otsima truubi lähiümbrusest või silla alt ja kui sealt ei leia, siis paarsada meetrit ühelt ja teiselt poolt kallast. Tutvu seiremetoodikaga SIIN.

VAATLUSI KOGUME NUTIRAKENDUSE ABIL

Kui see üleskutse Sind kõnetas, siis võta ette üks retk kodule kõige lähemasse seirekohta või tee autoga peatus kui satud parasjagu mõnest sellisest kohast mööduma.
Kui Sa mõnda seirepunkti külastad, siis palun sisesta vaatlus Loodusvaatluste nutirakenduse abil. Vaatluse sisestamisel vali projektide hulgast 'Saarma seire 2022', positiivse vaatluse korral lisa kindlasti foto ning kui Sa saarma tegevusjälgi ei leia, siis esita vaatlus 0-vaatlusena (arvukuse alt valik). Kui Sul puudub võimalus nutirakenduse kasutamiseks siis saada oma vaatlusandmed meiliga lva@envir.ee

Vaata rohkem nutirakenduse kohta > https://loodusveeb.ee/et/themes/nouanded-ja-vabatahtlik-kaasaloomine/loodusvaatluste-nutirakendus

Ajaline kestus:

oktoober-november 2022

Otsekontakt:

Uurimust kirjeldavad märksõnad:

Vabatahtlike roll:

Välitööd

Eesmärk:

Tuvastada saarma esinemine