Saarma väljaheited langenud tüvel
Darren Tansley

Seira sügisel saarmast!

Sügis on riikliku saarmaseire aeg ning Sinagi saad sellele kaasa aidata.

Oktoobris ja novembris saab kaasa lüüa vabatahtlikus saarmaseires, otsides saarma tegevusjälgi selleks väljavalitud kohtades. Tegevusjälgedeks on väljaheited, mis võivad esineda ka väikeste kraabitud hunnikutena ning mudastel ja liivastel kallastel olevad käpajäljed.

https://www.discoverwildlife.com/how-to/identify-wildlife/how-to-identify-freshwater-wildlife/
https://www.discoverwildlife.com/how-to/identify-wildlife/how-to-identify-freshwater-wildlife/

Saarma väljaheited võivad paikneda kividel, langenud puutüvedel ning sildade all olevatel rinnatistel. Väljaheitel on iseloomulik lõhn ning selle seest võivad paista kalasoomused või konna- ja kalaluud.

Saarmaseires kaasalöömiseks vali riiklik seirekoht või vabalt valitud sobiv sillaalune või truup

Sellel aastal on saarmaseiret võimalik teha 20 seirepunktis üle Eesti. Igas kohas on kaardile märgitud 3 punkti. Punane punkt kaardil on nn põhipunkt (PP), mida peab kindlasti külastama. Kui põhipunktis on saarma tegevusjäljed olemas, siis teisi punkte kontrollida pole vaja. Kui põhipunktis (PP) saarma tegevusjäljed puuduvad, siis külasta ka sama seirekoha teisi punkte (TP), mis on kaardil märgitud sinisega. Tutvu seiremetoodikaga lähemalt SIIN.

NB! Otsi tegevusjälgi igas punktis truubi lähiümbrusest või silla alt. Jälgede puudumisel lisaks ka paarsada meetrit ühelt ja teiselt poolt kallast.

Vaatlusi kogume Loodusvaatluste nutirakenduse abil

Kui oled valmis saarmaseires kaasa lööma, siis külasta mõnda sobivat seirepunkti ning sisesta vaatlus Loodusvaatluste nutirakenduse abil. Vaatlust sisestades vali projektide hulgast "Saarma seire 2023", positiivse vaatluse korral lisa kindlasti ka foto leitud tegevusjälgedest. Kui Sa saarma tegevusjälgi ei leia, siis esita vaatlus 0-vaatlusena, mida saad valida arvukuse alt. Kui Sul puudub võimalus nutirakenduse kasutamiseks, kuid sooviksid saarmaseires osaleda, siis saada oma vaatlusandmed meiliaadressile lva@envir.ee

Vaata rohkem nutirakenduse kohta > https://loodusveeb.ee/et/themes/nouanded-ja-vabatahtlik-kaasaloomine/loodusvaatluste-nutirakendus

Ajaline kestus:

oktoober-november 2023

Otsekontakt:

Uurimust kirjeldavad märksõnad:

Vabatahtlike roll:

Välitööd

Eesmärk:

Tuvastada saarma esinemine vaatluspunktides