Soo-neiuvaip (vaatlus LVA-s)
Ivar Leidus

Keskkonnaagentuur koostöös Eesti Orhideekaitseklubiga kutsub üles vaatlema aasta orhideed - soo-neiuvaipa. Sisesta vaatlused Loodusvaatluste andmebaasi ning aita kaardistada liigi levikut!

Ajaline kestus:

2020 Projekt on lõppenud

Otsekontakt:

Eesmärk:

Kaardistada aasta orhidee, soo-neiuvaiba levikut Eestis

Projekti tulemused:

2020. aastal kutsusime vaatlema aasta orhideed- soo-neiuvaipa.
Siin on tulemused!
Tänavu sisestati loodusvaatluste andmebaasi kokku 57 aasta orhidee – soo-neiuvaiba – vaatlust. Vaatlusi laekus 12 maakonnast, enim Põlvamaalt (15), Tartumaalt (10) ja Jõgevamaalt (9). Ühtegi soo-neiuvaiba vaatlust ei registreeritud Ida-Viru, Rapla ja Viljandi maakonnas.
Andmebaasi kantud kasvukohtades varieerus soo-neiuvaipade arvukus ühest taimest mitme tuhandeni. Tuhande või rohkema taimega vaatlusi registreeriti Järvamaal Prääma külas, Põlvamaal Heisri, Häätaru, Karaski ja Tiido külas ning Võrumaal Ruhingu külas. Aktiivseim vaatleja oli Avo Veermäe, kes lisas andmebaasi 17 soo-neiuvaiba vaatlust 4 maakonnast. Kokku sisestas vaatlusi 15 inimest. Aitäh neile! Kõige aktiivsemale vaatlejale paneb Eesti Orhideekaitse Klubi välja ka väikese auhinna.
Tänavuse aasta orhidee tutvustamiseks korraldas EOKK kampaania meediaväljaannetes. Põhjalikud artiklid soo-neiuvaiba kohta ilmusid ajakirjas Eesti Loodus nr 1/2020 (autoriks Tiiu Kull) ning 9. juunil Postimehe õppelehes Sinu Mets nr 59 (autoriks Arto-Randel Servet).
Lisaks korraldas EOKK koostöös ajakirjaga Täheke aasta orhidee joonistusvõistluse, millele laekus 130 tööd lastelt vanuses 4-15 aastat. Žürii hindas töid kolmes vanuseklassis, tunnustades eeskätt loovust ning taime olemuse õnnestunud tabamist. Kõigi laekunud töödega ning auhinnasaajate nimekirjaga saab tutvuda EOKK kodulehel.


2020. aasta orhidee on soo-neiuvaip (Epipactis palustris).
Soo-neiuvaip on üle-eestilise levikuga orhideeliik. Ta kuulub III kaitsekategooriasse.
Soo-neiuvaiba peamisteks kasvukohtadeks on madalsood, allikasood, õõtsikud, loo- ja rannaniidud, kuid teda leidub ka inimtekkelistes kasvukohtades nagu kraavid ja karjäärialad.
Õitseaeg kestab soo-neiuvaibal tavaliselt juuni viimasest kolmandikust augusti alguseni. Pilkupüüdvalt kauni, justkui pitsilist serva kandva valge huulega õied koonduvad veidi ühepoolsesse hõredasse õisikusse. Teised õiekattelehed on lillakas- või pruunikaspunased, üleminekuga rohekatele toonidele. Lehed on süstjad, tipu suunas teravnevad, alusel siiski üsna laiad (isegi 4-5 cm). Taime kõrgus jääb vahemikku 30-60 cm, harva võib see ulatuda ka 90 sentimeetrini.
Lisaks loe Eesti orhideekaitse klubi veebilehelt
Lisainfo:
Marilin Mõtlep
Eesti Orhideekaitse Klubi president
tel 5 691 6465
e-post marilin.motlep@gmail.com
www.orhidee.ee