Eesti otsib nurmenukke. Foto: Kaarel Kaisel
Kaarel Kaisel

Eesti otsib nurmenukke on 2019. aastal alguse saanud kodanikuteaduse kampaania, mille eesmärk on koguda infot nurmenuku (Primula veris) erinevat tüüpi õite sageduse kohta. Eestis laialt levinud ja armastatud kevadlill on heterostüülne ehk erikaelne. See tähendab, et taimel esineb kahte tüüpi geneetiliselt määratud õisi, mida kutsutakse S-tüübiks ja L-tüübiks. S-tüübi õies on peale vaadates näha tolmukaid ning L-tüübil on näha keskel emakakael. Kampaania raames kutsuti üles kõiki huvilisi uurima mõnda nurmenuku kasvukohta ja kirja panema, kui palju leiti sadat taime vaadeldes S- ja L-tüüpi õisi. Kuna looduslikult peaks kahte tüüpi õisi esinema võrdselt, on võimalik õietüüpide tasakaalu uurides saada infot nurmenuku ja temast sõltuvate liikide käekäigu kohta.

Ajaline kestus:

2022 kevad Projekt on lõppenud

Otsekontakt:

Uurimust kirjeldavad märksõnad:

Eesmärk:

Projekti eesmärk on läbi kodanikuteaduse uurida hariliku nurmenuku erikaelsuse mustreid üle Euroopa.

Projekti tulemused:

Tartu Ülikooli teadlaste nurmenukkude kaardistamise algatus tõi viimasel aastal tervest Euroopast peaaegu 1800 vaatlust. Selle kevade jooksul vaatasid inimesed 151 000 nurmenuku sisse ja määrasid nende õietüübi. Kampaania nelja aasta jooksul tehti kokku üle 8000 vaatluse ja vaadati läbi 900 000 nurmenukuõit. Kõige usinamad nurmenukuvaatlejad on olnud Eestis, Ühendkuningriigis ja Lätis.

Viimast aastat korraldatud teaduskampaania „Eesti otsib nurmenukke“ on juba neljal kevadel kutsunud eestimaalasi nurmenukke kaardistama. Sellel aastal tõmmati kampaaniale joon alla.

Selle aasta väga esialgsed tulemused on olnud sarnased eelmistega: üllataval kombel on ühte tüüpi nurmenukuõisi rohkem. Nurmenukke on kahte tüüpi: S ja L. Eduka paljunemise tarvis peaks ühes populatsioonis olema mõlemat tüüpi õisi umbes pooleks. „Inimeste abiga on aga kaardistatud juba neljal aastal nurmenukke ja igal aastal on S-tüüpi õisi olnud populatsioonides rohkem. Ka 2022. aasta andmetes see trend jätkub,“ ütles Reinula esialgseid tulemusi kommenteerides. Nurmenukk on üks häid indikaatoreid, mille abil meie niitudel kasvavate taimeliikide käekäiku hinnata.

Loe täpsemalt: https://nurmenukk.ee/uudised/teaduskampaania-kaigus-vaadati-labi-900-000-nurmenukuoit