Talvituvad nahkhiired
Rauno Kalda

Anna teada, kui kohtad talvituvat nahkhiirt!

Vabatahtlikus seires osalemine aitab õppida tundma liike ning annab võimaluse igaühel panustada oma kodupiirkonna looduse uurimisse ja selle hea käekäigu tagamisse. Nahkhiirte vabatahtliku seire eesmärkideks on:

  • talvituvate nahkhiirte liikide leviku kaardistamine;
  • keldrite olulisuse hindamine nahkhiirte talvituspaigana;
  • teadlikkuse tõstmine talvituvate nahkhiirte osas.

Registreerumine Loodusveebis pole vajalik; edasta oma vaatlused Loodusvaatluste nutirakenduse abil. Vaata lisainfot Loodusvaatluste nutirakenduse kohta

Ajaline kestus:

-

Otsekontakt:

Uurimust kirjeldavad märksõnad:

Seotud failid:

Talvituvate nahkhiirte vabatahtliku seire juhend ja liikide määramine
Author:
Rauno Kalda (Keskkonnaagentuur)
Vaatlusjuhend.pdf (2.04 MB)

Siit failist leiad vastused küsimustele miks ja kuidas nahkhiirte talvituskohti seirata ning kuidas erinevatel liikidel vahet teha.

Vabatahtlike roll:

andmete kogumine

Eesmärk:

Talvituvate nahkhiirte liikide leviku kaardistamine

Projekti tulemused:

Seire käigus esitati Loodusvaatluste nutirakenduse abil 𝟏𝟖𝟔 𝐧𝐚𝐡𝐤𝐡𝐢𝐢𝐫𝐭𝐞 𝐯𝐚𝐚𝐭𝐥𝐮𝐬𝐭 𝟏𝟒𝟑 𝐯𝐚𝐚𝐭𝐥𝐞𝐣𝐚𝐥𝐭. 91 korral vaadeldi põhja-nahkhiirt (Eptesicus nilssonii) ja 76 korral pruun-suurkõrva (Plecotus auritus). Sageli jagasid kaks liiki ka talvituskohta. Liigini jäi määramata vaid 2 vaatlust. Esitati ka 12 null-vaatlust, mis tähendab, et kontrolli käigus talvituvaid nahkhiiri oma keldrist ei leitud.

Vaatlusi laekus agentuurile pea kõikidest maakondadest, vaid Hiiu ning Ida-Viru maakondadest ei osalenud ühtegi vaatlejat. Enim vaatlusi tehti Raplamaal. Paraku on andmete põhjal raske öelda, kas Raplamaal on lihtsalt palju sobivaid keldreid nahkhiirtele talvitumiseks või elavad sealkandis eriti usinad loodusvaatlejad.

Loe pikemat kokkuvõtet 𝐊𝐞𝐬𝐤𝐤𝐨𝐧𝐧𝐚𝐚𝐠𝐞𝐧𝐭𝐮𝐮𝐫𝐢 𝐛𝐥𝐨𝐠𝐢𝐬𝐭: https://keskkonnaagentuur.ee/node/1173