Looduses liikumise soovitused

Looduses liikudes arvesta alati, et oled kellegi kodus

 

Paljude lemmikharrastuseks on looduses matkamine ja uute paikade avastamine. Hoia meeles, et loodus on meie kõigi ühine vara ning seda tuleb hoida ka matkates – nii saavad looduse ilu nautida ka järeltulevad põlved.

 

Looduses liikudes arvesta alati, et oled kellegi kodus: ei maksa asjatult lärmi teha, ka koer tuleb metsloomade heaolule mõeldes hoida rihma otsas. Igasugune looduse ülemäärane häirimine, lõhkumine ja risustamine (nimede kraapimine, puude langetamine, off-road´i harrastamine) on kurjast.

 

Autor: Igor Nael

 Kui loodusesse on ehitatud laudtee, kasuta seda liikumiseks. Rajalt kõrvale astudes võid kahjustada pinnast ja taimestikku. Autor: Igor Nael

 

Põhimõtted, mida pidada silmas loodussõbralikult matkates

  • Ära jäta endast jälge! See on looduses liikujate kõige üldisem rahvusvaheline põhimõte ja kehtib kõige kohta, olgu selleks siis prügi käitlemine, rajal liikumine või telkimine.

  • Kõik, mis sa matkale kaasa võtsid, vii ka ära! Loodusesse ei jäeta prügi, taarat ega ka mitte orgaanilisi jäätmeid nagu banaanikoori, teekotikesi või võileibasid, mida süüa ei jaksanud [1].

  • Ära võta loodusest midagi kaasa! Ära murra oksi, ära korja tundmatuid ja/või looduskaitsealuseid taimi, ära kaeva midagi välja ning kindlasti ära too koju linnu- või loomapoegi. Loodusest võid kaasa võtta marju ja seeni.

  • Tee oma matkale korralik eeltöö! Tutvu looduskaitseliste ja muude piirangutega matkakohas ja pea nendest kinni. Hea abimees on selleks RMK äpp. Kui matkad eramaal, arvesta maaomanike soovide ja reeglitega.

  • Eelista alati korduvkasutavaid nõusid ühekordsetele. Sama kehtib ka veepudeli suhtes – hangi endale korralik matkapudel, mis teenib sind aastaid. Niimoodi tarbid vähem ning säästad kokkuvõttes loodusressursse.

  • Tee võimalikult väike lõke ja kasuta ainult ettevalmistatud lõkkeplatse! Ole kursis võimaliku tuleohuga kuival perioodil. Tuleohuklasside kohta saab infot Riigi Ilmateenistuselt. Kasuta ettevalmistatud puid või maha langenud oksi. Lõkke jaoks ise puid langetada ei tohi! Ära kunagi jäta lõket looduses valveta ning lahkumisel kustuta tuli korralikult. Metsapõlengust teata Häirekeskusele telefonil 112. Võimalusel kasuta välipliiti ning ära tee lõket.

  • Väldi kodukeemia sattumist veekogudesse ennast või matkanõusid pestes! Ennast saab üle loputada ilma seepi-šampooni kasutamata ning matkanõud pese puhtaks kausis, kust nõruta vesi pinnasesse.

  • Telgi ettevalmistatud laagriplatsil! Kui sellist paika ei leia, vali telgi püstitamiseks koht, kus lõhud võimalikult vähe pinnast. Ühistel laagriplatsidel arvesta teiste matkajatega – ära lärma ega kuula valju muusikat.

  • Kasuta kvaliteetset matkavarustust! Kui matkad sageli, on mõistlik investeerida korralikku matkavarustusse, mis teenib sind kaua aastaid. Niimoodi tarbid vähem ning säästad kokkuvõttes loodusressursse. Osa matkavarustust (telgid, seljakotid, matid, magamiskotid) on võimalik ka rentida või sõbralt laenata.

 

Toimetamine: Sigrid Ots, Reigo Roasto


________________________________________________________

[1] https://awomanafoot.com/blog/eco-friendly-trail-sustainable-hiking