Kuidas toimida, kui koduõuel on maod?

Maoga aias kohtudes ei ole vaja helistada päästeametisse, vaid anda roomajale võimalus lahkumiseks – ta teeb seda kiiresti

Autor: Traks
NAABRID. Vanades majades elavad inimesed tihti rahumeelselt kõrvuti nastikutega, kes on endale eluaseme leidnud vundamentides ja kõrvalhoonetes. Autor: Traks

Maoga aias kohtudes ei ole vaja helistada päästeametisse, vaid anda roomajale võimalus lahkumiseks – ta teeb seda kiiresti. Edaspidi aga tasub kasutusele võtta mõned abinõud madude aeda tikkumise vältimiseks.

 

Eestis elab kahte liiki madusid. Nastikut ei ole põhjust karta – tema mürgine ei ole, kuid loomulikult võib ootamatu kohtumine ehmatada. Nastiku puhul on üldiselt tegemist kasuliku loomaga, kes hävitab näiteks hiiri. Nastiku tunned ära kollastest laikudest kuklal.

 

Eesti ainuke mürkmadu on rästik. Tema on kergesti äratuntav seljal asuva siksaki näol, kuid samas võib mõne rästiku selg olla tume ja ilma iseloomuliku siksakita. Kindel nastikul ja rästikul vahet tegemise tunnus on nastiku kollased laigud kuklal – kui neid ei ole, on tegu rästikuga.

 

Madudele meeldivad elupaigad, kus leidub häid varjekohti. Mõõdukalt räämas aed võib olla just selline koht, kuid maod armastavad ka sooje kohti – näiteks võivad nad tulla peesitama kasvuhoonesse, kompostihunnikule või maasikakile alla. Mõnikord võib madu ka kõrvalhoonetesse sattuda.

 

Mida teha, kui maod on elukohaks valinud sinu koduõue?

  • Alusta sellest, et püüad hoida elamu ümber muru pigem madala. Madalas murus puuduvad neil varjekohad ja nad kolivad kaugemale.

  • Igasugused hunnikud (kõdu, oksad, muld, kivid või lauad) on madude meelispaigaks. Püüa neid mitte õuele tekitada või kui muidu ei saa, siis ladusta need majast kaugemal.

  • Samal põhjusel ei tasu ka kompostihunnikut otse maja juurde rajada. Parem on see paigutada eluhoonest eemale ja kui võimalik, siis metsa äärde. Nõnda võivad maod peesitada kompostihunnikul, kuid neil ei ole asja majale lähemale [1]

  • Ära mine aias olevatesse niitmata paikadesse paljaste jalgadega. Kui lähed, vaata ka jala ette ja astu jalgu trampides – siis tunnetab madu sinu tulekut ja lahkub aegsasti [2].

Neid abinõusid kasutusele võttes peaks sinu koduõu muutuma madudele vähem sobivaks elupaigaks ja tõenäoliselt kolivad nad mujale.

 

Mõnikord on vaja madu kinni püüda ja mujale toimetada. Näiteks võib selline vajadus tekkida siis, kui leiad mao kasvumajast või mõnest kõrvalhoonest. Kindlasti ei tohi madu tappa, sest mõlemad Eesti roomajaliigid on looduskaitse all ning nende tapmine seadusega keelatud.

 

Mao koduaiast minema toimetamiseks tõsta ta reha või paksude nahkkinnaste abil mõnda suletavasse anumasse (näiteks kaanega ämbrisse või potti), vii see mõne kilomeetri kaugusele ning lase seal madu lahti. Endisesse paika ta enam tagasi ei tule.

 

Kui juhtub, et eluruumidesse on sattunud rästik ja sa oma maoteisaldamise oskusi väga heaks ei hinda, tuleks appi kutsuda päästeamet.

 

Majaomanikke nõustab madudest sõbralikul viisil vabanemise osas ka Eestimaa Loomakaitse Liit.


 

                                                                                                                                                

__________________________________________________

[1] https://lood.delfi.ee/maakodu/aed/napunaited-kuidas-valtida-madusid-koduaias?id=78383028

[2] http://www.lemmikajakiri.ee/vras-loom-sinu-uel-vi-toas--mida-peale-hakata