Lindude toitmine - hea või halb?

Lindudega ei juhtu mitte midagi ka siis, kui neile söögilaud katmata jätta

SÖÖKLA. Alusta lindude toitmisega alles siis, on saabunud püsiv talvekülm. Foto autor: Tarvo Tiivits
SÖÖKLA. Alusta lindude toitmisega alles siis, kui on saabunud püsiv talvekülm.
Foto autor: Tarvo Tiivits

Kas ja kuidas linde talveperioodil õigesti toita? Milline on lindudele sobiv toit?

 

Kõigepealt tasub meeles pidada, et lindudega ei juhtu midagi ka siis, kui neile söögilaud katmata jätta. Nimelt on meil talvitavad linnud kohastunud Eesti kliimas ka talvel ise hakkama saama, kuid lisatoitmine aitab paljudel liikidel kergemini talveperiood üle elada. Samuti pakub lindude toidumajal toimuva jälgimine võimaluse linnuliike paremini tundma õppida ning häid emotsioone igas vanuses huvilistele.

 

Lisatoitmisega alustamiseks on aeg õige, kui kestev külm ja/või lumikate on saabunud. Liiga vara sügisel ei ole mõistlik söötmist alustada, sest see võib meelitada rändlinde paigale jääma, samuti on aasta läbi keelatud toita veelinde.

 

Reegel on, et kui kord on juba lindude toitmisega algust tehtud, siis tuleks seda jätkata kogu talve jooksul – kuna toidurohkus meelitab ligi palju linde, võivad paljud neist (eriti väiksemat kasvu tihased) selle loodusest hankimisega hätta jääda. Toitmise peaks lõpetama püsivate külmade möödumisel ehk märtsi lõpus või aprilli alguses.

 

Mida lindudele pakkuda?

  • Klassikaline mage nn tihasepekk on väga hea valik ja sobib paljudele linnuliikidele.
  • Hästi sobivad mitmesugused seemned – kõige tavalisemaid päevalilleseemneid armastab enamik meile tuttavaid aialinde.
  • Pakkuda tasub ka teravilju – kaerahelbeid, hirssi, kuid kindlasti mitte riisi ega kruupi, kuna see on nokaga purustamiseks liiga kõva.
  • Kauplustes on müügil rasvapallid ja spetsiaalselt aialindudele mõeldud seemnesegud. Eelistada tasuks võrguta rasvapalle, sest linnud võivad jalgupidi võrku kinni jääda, ning kasutada metallist rasvapallihoidikut.
  • Mõni liik maiustab rõõmuga ka puu- ja köögiviljade kallal.

NB! Lindudele ei tohi mitte mingil juhul anda söögiks maitsestatud (soolast või vürtsikat) ning riknenud toitu. Ka leib ei ole sobilik linnusöögimajja panekuks.

 

Veelindude toitmine on aastaringselt keelatud. Veelindude ränne lõunapoolsetele talvitamisaladele algab siis, kui veekogud jäätuma hakkavad – see on aastatuhandete jooksul väljakujunenud kohastumus, millele inimene kipub vahele segama veelinde saiaga toites. Paraku söövad sinikael-pardid ja kühmnokk-luiged sellist toitu hea meelega, kuid talve edenedes ja veekogude külmudes jäävad linnud toidupuudusel suurde hätta.

 

Sai ei sisalda veelindude jaoks midagi kasulikku ning rikub nende seedimise. Näiteks suri mõned aastat tagasi Kadrioru tiigil elanud must luik, kellele inimesed hoolimata keelavatest siltidest saia söötsid [1]. Kevadisel pesitsusperioodil veelindudele ebasobiva ja ühekülgse toidu pakkumine viib aga tibude väärarenguteni.

 

Näpunäiteid lindude talviseks toitmiseks leiab Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt. Kui märkad, et linnud võivad olla hädas, palun helista Riigiinfo telefonile 1247.

 

Loe teemakohast artiklit Eesti Loodusest: 

 

Viimati muudetud: 11.03.2024

___________________________________________________________________________________

[1] https://www.ohtuleht.ee/673942/musta-luige-viimne-lend-ulesootmise-tottu-jaab-kadrioru-luigetiik-tanavu-luigepaarita