Kaitsealuse liigi leiust teavitamine

Kaitsealuste liikide loodusvaatluste jõudmine Eesti looduse infosüsteemi (EELIS) on oluline osa Eesti looduskaitse ja seire süsteemist. 

Valge tolmpea on II kaitsekategooria liik, kelle vaatlustest tasub teada anda. Foto: Maris Sepp

 

Kaitsealuste liikide leiukohtadest teatamine aitab teadlastel ja looduskaitsjatel kaardistada liikide levikut ja seisundit, kaitsta elupaiku, planeerida kaitsemeetmeid ning mõista loodushoiuvajadust. Õigeaegne teavitamine võimaldab tõhusamalt planeerida kaitse- ja seiretegevust.

 


Kuidas edastada kaitsealuste liikide loodusvaatlusi?

Kaitsealuste liikide leiukohtadest on võimalik teavitada mitmel erineval viisil. Kõige lihtsam on kasutada nutirakendusi. Tänaseks on loodud kaks enim levinud nutirakendust loodusvaatluste edastamiseks: Loodusvaatluste nutirakendus (LVA äpp) ja PlutoF GO rakendus. Nutirakenduste kaudu on vaatlusi kõige mugavam edastada, sest vaatluse vajaliku infoga (sh foto-, heli- või videofail) saab sisestada kohapeal. 


Lisaks saab vaatlusi edastada ka LVA andmebaasi ja PlutoF veebilehe kaudu. LVA andmebaasi veebilehel küll uusi kasutajakontosid luua ei saa, kuid juba registreeritud ja olemasoleva kontoga saab jätkuvalt vaatlusi esitada.


Loodusvaatluste nutirakendust (LVA äpp) ja LVA andmebaasi haldab Keskkonnaagentuur. PlutoFi veebilehte ja PlutoF GO rakendust aga Tartu Ülikool.

 


Kas minu edastatud kaitsealuste liikide vaatlused jõuavad EELIS-sse?

Loodusvaatluste andmestiku (LVA äpp, LVA andmebaas) ja PlutoFi kaudu edastatud vaatlused ei liigu automaatselt EELIS-e ametlikku kaitsealuste liikide leiukohtade andmestikku. Samuti ei saa EELIS-e kaitsealuste liikide andmestikku infot otse sisestada. Sinna kantav info peab enne olema Keskkonnaameti poolt üle vaadatud – hinnatakse andmete usaldusväärsust, piisavust ning vaadeldud liigi elupaiga piire. Vajadusel tehakse paikvaatlusi.


Selgituseks, et EELIS koosneb erinevatest andmestikest. Loodusvaatluste andmestik on üks neist, kuid kaitsealuste liikide ametlik andmestik on eraldiseisev ja rangemalt hallatav osa süsteemist, kuhu laekub info Keskkonnaametilt (inventuurid, edastatud liigiandmed) ja Keskkonnaagentuurilt (seirete andmed).

 


Kuidas edastada kaitsealuste liikide vaatluste infot EELIS-sse kandmiseks?

Kaitsealuste liikide vaatluste jõudmiseks EELIS-e liikide leiukohtade andmestikku on kaks võimalust:

  1. Kui oled loodusvaatluse juba sisestanud LVA äpi, LVA andmebaasi või PlutoF Go kaudu, siis saada e-kiri Keskkonnaametile (info@keskkonnaamet.ee). Lisa kirjale alltoodud andmed, et saame edastatud vaatluse andmestikust üles leida:
    • kaitsealuse liigi nimetus
    • asukoht (maakond, vald, küla)
    • vaatleja isiku nimi
    • vaatluse kuupäev
    • PlutoF Go puhul lisa vaatluse link
       
  2. Kui ei ole võimalik kasutada eelnimetatud andmebaase, siis saada e-kiri Keskkonnaametile (info@keskkonnaamet.ee) ja lisa detailsem teave vaatluse kohta: 
    • kaitsealuse liigi nimetus
    • asukoht GPS-täpsusega (kas numbrilise koordinaadina, kaardikihina või kaardilingina)
    • vaatleja ja määramise teinud isiku nimi
    • vaatluse kuupäev
    • isendite arv või arvukuse hinnang
    • võimalusel fotod liigist ja elupaigast (üldvaade elupaigale)

 


Vaata ka


 

 

 

Viimati muudetud: 14.05.2025