Kindlasti ära lase soovimatut kaasreisijat omatahtsi minema
Suur loom õnneks kohvrisse ei mahu, kuid mõni pisem loom nagu skorpion, geko, väiksem roomaja, prussakas, tigu või ämblik võib küll kogemata kotti peituda ja seal Eestisse reisida.
Mida teha, kui koju jõudes avastad pagasit lahti pakkides kaugelt maalt kaasa tulnud looma?
Kui sa arvad, et kogemata pagasisse sattunud loom võib olla mürgine (skorpion, ämblik, madu), helista päästeametisse numbril 112. Muudel juhtudel helista Riigiinfo telefonile 1247. Mõlemal juhul juhendavad spetsialistid, kuidas edasi käituda.
Enne helistamist võid aga hinnata, kas suudad ise välismaalt kaasa toodud loomaga käituda sama õigesti nagu toimetaksid kodumaise puhul, kuid kindlasti ära lase soovimatut kaasreisijat omatahtsi minema.
Kuigi see võimalus, et ühest ekslikult kaasa toodud isendist võib tekkida suurem probleem, on väike, on see siiski olemas. Kui tegu peaks olema potentsiaalselt invasiivse liigiga, kel õnnestub siin ellu jääda ja paljuneda, oled toonud Eestisse invasiivse võõrliigi. Samuti võib ta olla mürgine, haiguskandja või plehku panna, mistõttu ei tohi tundmatut loomakest oma koju elama jätta. Pealegi kas oskaksid tema eest hoolitseda?
Mis loomast lõpuks saab, otsustatakse iga isendi puhul eraldi. Kuna tegemist võib olla haiguskandjaga, peab ta kõigepealt olema karantiinis näiteks lemmikloomade varjupaigas või mõnes loomakliinikus. Lõpliku peatuspaiga võib illegaalne piiriületaja leida kas muuseumis, mõne kollektsionääri terraariumis või loomaaias.
Niisama kogemata või meelega ei ole soovitav Eestisse tuua ka võõraid taimi ja seemneid, kuna need võivad levida loodusse ja mõjutada siinset liigilist tasakaalu. Koduaeda toodud võõramaiste taimede puhul peab olema hoolas, et need aiast loodusesse ei leviks.
Vaata ka: