Mida teha, kui leiad toast nahkhiire ?

Tuppa satuvad nahkhiired enamasti hiliskevadest sügiseni

KÜLALINE. See nahkhiir otsustas peituda raamaturiiulisse. Autor: Tarvo Tiivits
KÜLALINE. See nahkhiir otsustas peituda raamaturiiulisse. Autor: Tarvo Tiivits

Nahkhiired elavad tihti inimese läheduses ka linnades ja asulates. Tavaline on, et päevase aja veedavad nad hoonete pööningutel, kuid osadele liikidele meeldivad aga kitsad olud, mistõttu poevad nad läbi paarisentimeetrise ava kas voodrilaudade alla või mõnda puuprakku.

 

Võib juhtuda, et nahkhiir satub tuppa ega oska enam leida teed välja. Kui parasjagu on pime, anna talle võimalus leida ise tee vabadusse – ava aknad ning kustuta toas tuled. Teda toas taga ajada ei maksa, kuna see ajab niigi hirmunud looma veel suuremasse paanikasse ja tal muutub raskemaks väljapääsu leida [1].

 

Kui avastad nahkhiire toast valgel ajal, tuleb loom kinni püüda. Ära tee seda paljakäsi – nahkhiir võib enesekaitseks hammustada ja temalt võib saada mõne haiguse [2] –, vaid püüa loom kinni paksude kinnastega. Seejärel hoia teda kuni hämardumiseni näiteks suletavas karbis ning lase tal siis oma teed minna. Tuppa satuvad nahkhiired enamasti hiliskevadest sügiseni.

 

Nahkhiirte olemasolust hoonetes võib anda märku seina vahelt suvel kostev piiksumine, krabistamine ja mustad junnikesed aknalaudadel või põrandal. Samuti kohtab nahkhiiri hoonete ümbruses tiirutamas hämaruse saabudes.

 

Nahkhiired võivad elada ka kõrvalhoonetes, näiteks vanades keldrites, kaevudes, kuurides ja lautades. Eestis esinevad nahkhiireliigid on kaitse all ning kui nahkhiired seavad end teie juurde sisse, siis tuleks ka nendega arvestada. Tegemist on kasulike putukapüüdjatega!

 

Mõnikord avastab inimene nahkhiirekoloonia maja remontimise käigus – siis tuleks töö pooleli jätta ja lasta loomadel lahkuda. Vana maakeldrit, mille pragudes tead elavat nahkhiiri, ei maksa remontida ajal, kui loomad talvituvad ehk septembrist maini [3]. Seda põhjusel, et liiga agara remondiga võid talvituvad nahkhiired keldripragudesse sisse müürida.

 

Nahkhiirtele ei meeldi üldse tehisvalgus ning sellepärast kustuta keldrist tulles alati tuli. Puitkonstruktsioonide töötlemisel tuleks nahkhiirte heaolu silmas pidades kasutada keskkonnasõbralikke puidukaitsevahendeid.

 

Kui leiad nahkhiire, kes tundub vajavat abi, võta ühendust Riigiinfo numbril 1247. Samuti ootab teateid nahkhiirtest Eestimaa Looduse Fondi nahkhiirte ekspert Lauri Lutsar (lauri@elfond.ee).


 

                                                                                                                                                

                                                                                                                                                Toimetamine: Sigrid Ots, Reigo Roasto

 

 


__________________________________________________

[1] http://vana.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/artikkel4960_4941.html

[2] https://maaleht.delfi.ee/news/maamajandus/uudised/nahkhiireuurija-soovitus-kui-nahkhiir-tuppa-lendab-pange-enne-tema-puudmist-kindad-katte?id=69547213

[3] http://media.voog.com/0000/0037/1265/files/juhend_majaomanikule_21.11.2016.pdf