Linnud ja akende märgistamine

Lindude kokkupõrkeid aknaklaasidega saab ennetada, kui muudad klaasid lindudele nähtavamaks

Linnud ei mõista, et klaasakendest läbilendamine on võimatu. Halvimal juhul võib täie hooga vastu klaasi lendamine lõppeda linnule surmavalt. Et nii ei juhtuks, oleks mõistlik suured aknad ja klaaspinnad lindude jaoks märgistada.

KARDIN AITAB. Erksamavärvilise kardina või rulooga kaetud aknasse lind ei lenda. Foto autor. Margo Pajuste
KARDIN AITAB. Erksamavärvilise kardina või rulooga kaetud aknasse lind ei lenda. Foto autor: Margo Pajuste

 

Küllap on nii mõnigi meist leidnud akna juurest uimase või lausa surnud linnu, kes on vastu klaasi lennates viga saanud. Eriti kerge on see juhtuma siis, kui klaaspinnad on suured, asuvad kõrgel ja on väga läbipaistvad.

 

Ohtlikud on lindudele nii kõrghooned, klaasist bussipeatused ja müraseinad kui ka uute majade suured aknad, mis paiknevad teinekord maja vastakuti asetsevatel külgedel nii, et nende kaudu on võimalik vaadata läbi maja. Linnud arvavad, et teiselpool klaasi on samuti avar lennuruum ning vastu läbipaistvat pinda lennates saavad peamiselt viga linnu kael ja/või pea; silmapilkse surma toob kaelalülide murd. Lindude rände ajal, mil klaasidesse lendamise tõttu on ka hukkumine üpris tavaline, võib sel viisil viga saada sadu linde [1].

 

Tihtipeale on lindude klaaspinnaga kokku põrkamise põhjuseks aga hoopis asjaolu, et linnutoidumaja on paigutatud otse akna taha. Hooga toidu poole lendav lind ei taju klaasi takistusena ning isegi kui ta ei hukku, tekib kokkupõrkest uimasena talvel maas lamades alajahtumine kergesti. Selliste kokkupõrgete vältimiseks tuleb linnutoidumaja paigutada akendest kaugemale.

 

Lindude kokkupõrkeid aknaklaasidega saab ennetada klaase lindudele nähtavamaks muutes, milleks on mitmeid võimalusi ja isegi eraldi tehnoloogiaid.

 

Soovitused lindude klaasipindadega kokkupõrgete vältimiseks:

  • Tõmba akna ette ruloo või kardin.
  • Kleebi akendele paberist kaunistusi või märgista neid maalriteibiga. On leitud, et enim on kasu just väljapoole kleebitud märgistest. Märgised võiksid olla värvilised.
  • Märgiseid tuleks panna tihedalt. Klaasukse tähistamisel inimese jaoks piisab ühest värvilisest täpist, kuid lindudele on klaasi märkamiseks vaja rohkem märgiseid – linnud on harjunud lendama läbi väga väikestest avadest. Märgiseid soovitavatakse panna 10–15 cm tagant [2].
  • Kuigi soovitatakse kasutada röövlindude silueti kujulisi kleepse, nende efektiivsust tõestatud ei ole. Samas on neist kasu kindlasti rohkem, kui klaas üldse märgistamata jätta.
  • Kustuta pimedal ajal ebavajalikud tuled. Öösel rändavad linnud orienteeruvad tähtede järgi – tehisvalgus ajab nad segadusse, mistõttu nad võivad lennata klaasidesse.
  • Kui esteetilistel kaalutlustel akendele midagi kleepida ei ole soovi, siis on olemas ka inimsilmale nähtamatuid, kuid lindudele nähtavaid, ultraviolettvalgust peegeldavad kleebiseid ja teipe [3].
  • Püsivad lahendused on madala peegeldusteguriga klaas ja akende katmine peegeldust vähendava kilega.
  • Välja on töötatud ka spetsiaalsed linnusõbralikud klaasitüübid (näiteks Ornilux klaasid).

 

Kui aga klaasiõnnetus on ikkagi juhtunud ja lind saadud põrutusest uimane, tuleb ta tõsta ohutusse, kiskjate eest kaitstud kohta. Seal saab hoobist rahulikult toibuda ning mõne aja pärast oma teed minna.

 

 

________________________

[1] https://www.eoy.ee/ET/12/33/linnud-ja-klaaspinnad/

[2] http://www.surfbirds.com/community-blogs/blog/2019/03/16/how-can-we-really-prevent-birds-from-flying-into-our-windows/

[3] http://www.linnuvaatleja.ee/uudised/lindude-akendesse-lendamist-saab-vaeltida