Kasvata taimi, mille nektar või viljad sobivad toiduks ka imetajatele, lindudele ja putukatele
Loodust leidub kõikjal meie ümber. Nii metsikus võsas kui ka inimese läheduses – linnaparkides, jäätmaadel, koduaedades. Inimese asustatud aladel, mis olid alles hiljuti paljudele liikidele oluliseks elupaigaks ja kasvukohaks, kipub nüüd valitsema madal muru, milles ei saa mitmed taimeliigid kasvada ega putukad varju ja toitu leida. Sellegipoolest on hea eeskujuna paljude linnaparkide hooldajad hakanud parkidesse looma niitmata alasid ja koduaia omanikud aeda loodussõbralikumaks kujundanud.
ELURIKKUS. Kui lased taimedel aias kasvada, näed peagi, kuidas erinevad liigid ennast hästi tunnevad. Autor: Karl Adami
Hästi planeeritud loodussõbralik aed tõstab elukeskkonna väärtust ja toetab selle ümber asuvat suuremat ökosüsteemi, mis on vajalik nii inimese kui ka teiste liikide tervisele. Lisaks saab loodussõbralik toimetamine aias tasutud mõnusa puhkamispaiga ja puhta ning viljaka aiamaa poolest. Samas luuakse võimalusi, mis pakuvad taimedele soodsaid kasvutingimusi ning putukatele, lindudele, imetajatele ja kahepaiksetele toitu, varjepaiku ning paljunemisvõimalusi. [1]
Näpunäiteid elurikka aia loomiseks
-
Kasvata taimi, mille nektar või viljad sobivad toiduks ka imetajatele, lindudele ja putukatele. Aias kasvav sarapuu meelitab aeda orava, kirev lillepeenar kutsub aga kohale liblikad ja mesilased. Viljapuudel ja marjapõõsastel leiavad elupaiga putukad ning ämblikud.
-
Pane üles pesakastid lindudele ja nahkhiirtele või ehita putukahotell.
-
Tekita aeda komposti- või oksahunnik. Selles leiavad elukoha mitmed selgrootud ja putukad, kes omakorda saavad toiduks näiteks lindudele.
-
Raja laugete kallastega tiik, mis seab head tingimused kahepaiksete paljunemiseks. Veekogu pakub ka mitmetele liikidele võimaluse end suvisel kuumal ajal värskendada.
-
Anna muruniitjale puhkust ja jäta hoopis osa aeda natuke metsikuks. Kasvõi väike niitmata aianurk võib väga palju aidata erinevaid putuka ja linnuliike, kelle käsi tänapäeval nii hästi ei käi.
-
Kasvata aias pärismaiseid liike ja läbiproovitud kultuurtaimi. Õpi hindama kulunud arusaama järgi umbrohuks peetud taimi nagu võilill, mis pakatavad nektarist ja on olulised tervikliku aia tunnustaimed. Vaata, millisest muru osast tärkavad niiduliigid (näiteks härjasilm või mõni kellukas) ja jäta murule õitsvaid lapikesi.
-
Istuta aeda hekk – seda armastavad paljud linnuliigid. Vähemalt rinnakõrgune, tihe lehtpõõsahekk meelitab ligi mitmeid laululinde, näiteks põõsalinde, ning üks korralik kuusehekk on tõeline linnumagnet! [2]
-
Hoidu sünteetilistest taimekaitsevahenditest. Mürgiseid aineid kasutades kahjustad kogu aiaelustikku ja iseennast. Kasuta loodussõbralikke kahjuritõrjevahendeid.
-
Jäta sügisel maha kukkunud puulehed sinnapaika ja riisu need kokku alles kevadel. Nii saavad koos lehtedega maha langenud seemned idanema hakata ja putukad nende all talvituda. Kevadel on ka lindudel rohkem toitu.
-
Vaata, kas saad rajada mõnele kuurile haljaskatuse või istutada aia äärde ronitaime, mis puhastaks õhku ja summutaks tänavamüra.
-
Väldi liigset valgustust ja väldi lindudele ohtlikke klaaspindu, mille vastu nad võivad lennata.
Kuigi muudatuste tegemine oma tavapärases aiapidamise harjumuses võib tunduda keerukas, võib alustada väikestest muudatustest ja liikuda loodussõbralikuma ellusuhtumise poole samm-sammult. Loomulikult ei pea aial laskma kogu ulatuses metsikuks kasvada, kuid alati on võimalik pisikese katsetamise järel mõnesse aianurka kujundada liigivaese muru asemele õitsev ja putukatest sumisev elupaik. [3]
Sedasi aias tegutsedes saab head eeskuju näidata ka oma naabrile ning selgitada talle loodussõbraliku aia tähtsust ja hüvesid. Nii võib üheskoos jõuda elurikka ja tervist kosutava aiani, kus on mõnus puhata, tervisesporti harrastada, puhast toitu kasvatada ja lastel põnev loodust jälgida.
_________________________________________________________________________
[1] M.Uustal, P. Kuldna, Peterson K. Elurikas linn. Linnaelustiku käsiraamat. 2010. SEI
[2] Kuidas rajada linnusõbralik aed? Eesti Ornitoloogiaühing
[3] Hoolikalt niidetud murukõrb linnas aitab kaasa liikide kadumisele. Novaator