Eesti looduskaitsesüsteem

Eestis korraldavad looduskaitset mitmed Kliimaministeeriumi haldusala asutused.

 

Kliimaministeeriumi eest vedada on keskkonna- ja looduskaitse korraldamine, maa ja ruumiandmekogudega seotud ülesannete täitmine, loodusvarade kasutamise, kaitse, taastootmise ja arvestamise korraldamine, kiirguskaitse tagamine, kliimamuutuse vähendamisega seotud ülesannete täitmine, keskkonnajärelevalve, ilmavaatluste, loodus- ja mereuuringute, geoloogiliste, kartograafiliste ja geodeetiliste tööde korraldamine, maakatastri pidamine, keskkonnakaitse välisvahendite kasutamise korraldamine ning asjaomaste strateegiliste dokumentide ja õigusaktide eelnõude koostamine. Eluslooduse säilitamisse panustab eriliselt Kliimaministeeriumi looduskaitseosakond.

 

Keskkonnaameti ülesanne on ellu viia riigi keskkonnakasutamise, looduskaitse ja kiirgusohutuse poliitikat ning osaleda kõikvõimalike keskkonnaalaste õigusaktide ja muude ametlike dokumentide väljatöötamises ning täiustamises.

 

Alates 1. jaanuarist 2021 täitab Keskkonnaamet ka riikliku järelevalveasutuse funktsiooni, kuna Keskkonnaametiga liideti Keskkonnainspektsioon [1]. Eesmärk on kontrollida looduskeskkonna kaitseks kehtestatud seaduste ja normide täitmist. Vajadusel rakendatakse keskkonnaalaste õigusrikkumiste puhul riikliku sunni vahendeid -  määratakse trahve, tehakse ettekirjutusi ning nõutakse välja keskkonnale tekitatud kahju. Lisaks keskkonnaalastele väärtegudele menetletakse ka keskkonnakuritegusid.

 

Keskkonnaagentuuri tegevusvaldkond on riikliku keskkonnaseire programmi täitmine, keskkonnavaldkonna riigisiseste ja rahvusvaheliste aruannete koostamine, keskkonnaseisundile hinnangute andmine, elutähtsate teenuste, sh ilmaprognoosi tagamine ning seirejaamade, -vahendite ja -seadmete pidamine ja uuendamine.

 

Riigimetsamajandamise Keskuse ülesandeks on praktiliste looduskaitsetööde korraldamine riigimaal. Muuhulgas teostatakse üksikobjektide ja parkide hooldust, vaadete avamist, koosluste hooldamist ja taastamist ning liigikaitsetöid.

 

SA Keskkonnainvesteeringute Keskus keskendub keskkonnale vajalike toetuste vahendamisele ning projektide ellukutsumisele era- ja riigipartnerite toel, et Eesti elanike elukvaliteet tõuseks, elurikkus oleks hoitud ja ettevõtluskeskkond areneks tasakaalustatult. KIKi tegevus on jagatud nelja valdkonda: energeetika ja liikuvus; elurikkus ja kliima; ringmajandus ja ressursisääst; metsandus. 

 

 

Viimati muudetud: 03.01.2025

 


[1] Vabariigi Valitsuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus (Keskkonnaameti ja Keskkonnainspektsiooni ühendamine)