GBIF

GBIF-i peamine ülesanne on teha liikide info kõikidele huvilistele vabalt ja tasuta ühtses formaadis kättesaadavaks

 

GBIF (The Global Biodiversity Information Facility) ehk Maailma elurikkuse andmeportaal on rahvusvaheline võrgustik, mille eesmärk on jagada infot igat liiki elurikkuse kohta maailmas. GBIF peamine ülesanne on teha kõikidele huvilistele elurikkuse info vabalt, tasuta ja tunnustatud standardis kättesaadavaks [1].

 

Jõgi roheluses
EESTI ELURIKKUS. Eesti panustab GBIF võrgustikku enim  eElurikkuse PlutoF andmebaasi kaudu. Autor: Igor Nael

GBIF-i teave pärineb väga erinevatest allikatest alates mitusada aastat tagasi kogutud muuseumi kollektsioonidest, amatöör-loodusuurijate vaatlustest kuni viimaste aastate teadustulemusteni välja.

 

GBIF asutati Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) soovitusel 2001. aastal. Tollal leiti, et on vaja luua rahvusvaheline mehhanism tegemaks elurikkuse kohta käivad andmed üle maailma kättesaadavaks. Võrgustiku tööd rahastavad eri riikide valitsused. Eesti on alates 2003. aastast selle hääleõiguslik liige (nn voting member).

 

Aruandeid GBIF liikmesriik esitama ei pea. Küll tuleb sinna edastada oma maal kogutud andmeid, et ka teised saaksid neid kasutada. Eesti on GBIF võrgustikuga seotud mitmete andmebaaside kaudu. Suurim panuse annab eElurikkuse PlutoF andmebaas, kuhu on koondatud suur osa Eesti liigiandmetest.

 

Eesti  GBIF kontaktid on Tartu Ülikoolist [2]. GBIF-iga teeb tihedat koostöös Eesti teaduse taristu teekaardiga „Loodusteaduslikud arhiivid ja andmevõrgustik“ (NATARC).

 

 

 

Linke:

________________

[1] https://www.gbif.org/what-is-gbif

[2] https://www.gbif.org/country/EE/participation